niedziela, 5 maja 2013

Krótki opis wad postawy


Plecy okrągłe
To wada postawy ciała lokalizująca się w odcinku piersiowym kręgosłupa. W warunkach prawidłowych odcinek piersiowy jest wygięty ku tyłowi, tworząc tzw. kifozę piersiową. Przy plecach okrągłych wygięcie to jest znacznie większe i powoduje powstanie hiperkifozy piersiowej. Sylwetka dziecka z plecami okrągłymi charakteryzuje się także wysunięciem głowy  i barków do przodu, spłaszczeniem i zapadnięciem klatki piersiowej, rozsunięciem i odstawaniem łopatek, zmniejszeniem ruchomości stawu ramiennego i górnych żeber.

Plecy płaskie
To wada postawy ciała charakteryzująca się nadmiernym spłaszczeniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Towarzyszą jej także zmniejszenie przodopochylenia miednicy z prawidłowo ruchomym kręgosłupem. W plecach płaskich sylwetka charakteryzuje się także płaską klatką piersiową, opuszczonymi i wysuniętymi w przód barkami.

Plecy wklęsłe
To wada postawy ciała zlokalizowana w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W warunkach prawidłowych odcinek lędźwiowy jest wygięty ku przodowi, tworząc tzw. lordozę lędźwiową. W plecach wklęsłych wygięcie to jest znacznie większe i powoduje powstanie hiperlordozy lędźwiowej. Sylwetka dziecka z plecami wklęsłymi charakteryzuje się także zwiększonym przodopochyleniem miednicy, wypiętym brzuchem i uwypukleniem pośladków.

Plecy okrągło-wklęsłe
To wada postawy ciała, w której występują równocześnie cechy charakterystyczne dla pleców okrągłych i wklęsłych. Dziecko z tą wadą posiada zarówno pogłębienie kifozy piersiowej jak i lordozy lędźwiowej. W sylwetce dziecka obserwuje się: pogłębienie kifozy piersiowej, wysunięcie głowy i barków do przodu, rozsunięcie i odstawanie łopatek, pogłębienie lordozy lędźwiowej, zwiększenie przodopochylenia miednicy, wypięty brzuch, uwypuklenie pośladków.

Skolioza
Zwana także bocznym skrzywieniem kręgosłupa, jest wadą postawy, polegającą wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego. Odchylenie to występuje w trzech płaszczyznach:
- czołowej – kręgosłup wygina się w bok – w prawo lub w lewo
- strzałkowe – pogłębia się wygięcie kifotyczne lub lordotyczne
- poprzecznej – występuje rotacja kręgów co prowadzi do powstania garbu
Stadia skolioz w zależności od stopnia zaawansowania (klasyfikacja wg M. Kutzner-Kozińskiej:
- postawa skoliotyczna – jest to wstępne stadium wady. Występuje asymetria barków, łopatek, trójkątów talii ale nie dochodzi jeszcze do skrzywienia bocznego kręgosłupa lub jest ono niewielkie. Napięciem mięśni można uzyskać pełną korekcję postawy.
- skolioza 1° - jest to skrzywienie, którego kąt dochodzi do 30°. Zmiany dotyczą układu mięśniowo-wiązadłowego, bez zniekształceń kostnych. Możliwa korekcja bierna – całkowita, natomiast korekcja czynna – znaczna (prawie całkowita)
- skolioza 2° - skrzywienie o wartościach kątowych 31° - 60°. Występują zmiany strukturalne w kręgach i krążkach międzykręgowych. Kręgosłup ulega zrotowaniu, co objawia się garbem żebrowym. Korekcja czynna nie daje efektów, a bierna – niewielkie.
- skolioza 3° - jest to skrzywienie o kącie przekraczającym 60°, z daleko posuniętymi zmianami strukturalnymi: sklinowaceniami i torsją kręgów, deformacjami żeber i miednicy. Skrzywienie to nie koryguje się.

Płaskostopie
To wada kończyn dolnych, charakteryzująca się obniżeniem łuków wysklepiających stopy. Prawidłowo zbudowana stopa dotyka podłoża trzema punktami: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia. Między tymi punktami przebiegają główne łuki stopy: podłużny przyśrodkowy, podłużny boczny i poprzeczny przedni. Ich obniżenie prowadzi do płaskostopia.
Najczęstszą postacią płaskostopia jest stopa płaska podłużnie charakteryzująca się:
- obniżeniem łuków podłużnych
- koślawością kości piętowej
- szybkim męczeniem się oraz bolesnością stóp i łydek

Koślawość kolan
To wada, w której oś podudzia tworzy z kością uda kąt otwarty na zewnątrz. Kostki wewnętrzne oddalone są od siebie ponad 5 cm. Chód dziecka jest niepewny, kołyszący i koszący.

Szpotawość kolan
To wada, w której oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty do wewnątrz. O szpotawości mówimy wówczas gdy między kolanami dziecka stojącego ze złączonymi kostkami wewnętrznymi pozostaje szeroki odstęp powyżej 4-5 cm.

Klatka piersiowa kurza
To wada klatki piersiowej charakteryzująca się mocnym i ostrym wysklepieniem ku przodowi mostka żeber. U dziecka oglądanego z boku widzimy wyraźnie uwypuklenie przyśrodkowej części klatki piersiowej, przypominającej kształtem pierś kurzą. Wada nie powoduje dolegliwości. Cechuje ją zniekształcenie mostka, podobnie jak ma to miejsce u ptaków.

Klatka piersiowa lejkowata
To wada klatki piersiowej charakteryzująca się cofnięciem mostka w głąb klatki piersiowej, zwłaszcza w jego odcinku środkowym i dolnym. Towarzyszy jej spłaszczenie klatki piersiowej, co łatwo zaobserwować przy ustawieniu dziecka bokiem. Klatce piersiowej lejkowatej zwanej także szewską z reguły towarzyszy wada rozwojowa przepony. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz